Newton törvényeitől a Higgs-bozonig

A részecskefizika jelenlegi átfogó elmélete a Standard Modell, amely megjósol egy még fel nem fedezett részecskét, a Higgs-bozont. Ennél sokkal többet egy laikus nem nagyon érthet meg a Higgs-bozonról, mert bármilyen részletesebb magyarázathoz olyan matematikai fogalmak ismerete lenne szükséges, amelyeket a részecskefizikusokon és a matematikusokon kívül nemigen ismer senki. Pedig ezek a matematikai eszközök közismert talajon, a Newton-mechanikában, vagy a Maxwell-féle elektrodinamikában is alkalmazhatók. Próbáljuk meg itt bevezetni ezeket, hogy később, a Standard Modellben már jó ismerősként üdvözölhessük őket!

Figyelem!

A blog elköltözött a http://newtonhiggs.wordpress.com címre.

Kommentezni már csak ott lehet.

Tartalomjegyzék

Hivatkozások

[1] Charles Nash, Siddantha Sen: Topology and Geometry for Physicists Academic Press, 1983

[2] Michael Spivak: A comprehensive Introduction to Differential Geometry vol 1., Publish or Perish inc., Houston, Texas, 1999 (third edition)

Friss publikációk

Hozzászólások

A lemma bizonyítása

2009.04.21. 07:15 'n Quijote

Állítás

Legyen p az M n-dimenziós Riemann-tér tetszőleges pontja, és fp a p ponttól mért távolságfüggvény : fp: M → R : qfp(q) := d(pq), ahol d(pq) a p és q pont távolsága. Ekkor tetszőleges p-n átmenő ívhossz-paraméterezésű c geodetikus görbére  c.c(t) = gradfp|c(t)

Bizonyítás

A gradiens definícójából közvetlenül adódik1, hogy gradfp merőleges fp nívóhalmazaira. A nívóhalmazok n-1 dimenziós sokaságok. Gauss lemmája szerint a p-n átmenő geodetikusak is merőlegesek a nívóhalmazokra, tehát c.c(t) és gradfp|c(tegyirányúak. Tehát

gradf|c(t)λ c.c(t)

valamely λ valós számmal.

Azt már láttuk, hogy egy p-n áthaladó, ívhossz-paraméteezésű c(t) görbére

gc(t)(gradf|c(t) , c.c(t)) = 1. 

Ebből

gc(t)( λ c.c(t), c.c(t)) = λ|c.c(t)| = 1,

Miivel az ívhossz-paraméterezésű görbékre |c.c(t)| = 1, ezért ebből λ = 1 következik.

 


1 Hiszen az, hogy c(t) egy nívóhallmazban halad, azt jelenti, hogy f(c(t)) = konstans, vagyis 0 = (d/dt)f(c(t)) = c.(f) = g(grad(f),c.)

komment

süti beállítások módosítása